Pedagog Nedir Pedagojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir? » Aven Psikoloji

Pedagog Ankara olarak ülkenin yapı taşlarının çocuklar olduğunu biliyoruz. Yarınlarımıza emanet edeceğimiz çocuklarımızın yetişmesinde her birimiz özenle hareket ediyoruz. Çocukların gelecekte yaşayacakları sorunların engellenmesi için ise Ankara çocuk psikolog desteği alınabilmektedir.”

Pedagog Nedir? Pedagojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Pedagog Ankara olarak ülkenin yapı taşlarının çocuklar olduğunu biliyoruz. Yarınlarımıza emanet edeceğimiz çocuklarımızın yetişmesinde her birimiz özenle hareket ediyoruz. Çocukların gelecekte yaşayacakları sorunların engellenmesi için ise Ankara çocuk psikolog desteği alınabilmektedir.


Çocuk İçin Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınmalı?


Çocuk gelişimi konusunda dikkatinizi çeken olumsuz durumların yaşanması halinde destek alabileceğiniz pek çok konu bulunmaktadır.

 • Çocuk yalan söylüyor ise
 • Tuvalet eğitimi gibi konularda sorun yaşıyor ise
 • Uyum problemi varsa
 • Bağlanma sorunu yaşıyorsa
 • Beslenme alışkanlığı yoksa
 • İnatçıysa
 • Oyun ve teknoloji bağımlısı ise
 • Çocuk paylaşmayı bilmiyorsa
 • Çocuk yalan söylemiyorsa
 • Kardeşleri ile sürekli olarak kavga halindeyse
 • Eğitsel sorunlar yaşıyorsa

Bu tür durumlarda pedagog desteği alabilirsiniz. Bir aksaklık olması halinde pedagog ile iletişime geçebileceğiniz gibi herhangi bir sorun olmaması durumunda da başvurabilirsiniz. İleride çocuk psikoloğuna ihtiyaç duymamak adına önlemler küçük yaşta alınmalıdır.

Pedagogların Hizmet Verdiği Alanlar

Pedagog Ankara olarak hizmet verilen pek çok alan olduğundan söz edilebilmektedir. Bunlardan ilki eğitim olacaktır. Çocuklar eğitim süreçlerinin en önemli kısmını okullarda görmektedir. Çocuğun okul ile olan ilişkilerinin gelişmesi amacı ile bir takım çalışmalar yürütülmektedir. Eğitim konusunda, meteryal seçiminde vb. sorun var ise öncelikli olarak bu durumlar incelenmekte ve varsa sorunlar giderilmektedir. Yine çocukların okul ile ilgili pek çok sorunu olabilirsiniz. Ders çalışmak istemeyebilirler, disiplin suçları işleyebilirler. Bunlarla birlikte okula uyumlu olmayan çocukta başarısızlık durumu görülebilir. Tüm bu durumlar ile mücadele etmek adına destek almak gerekecektir.
Diğer hizmet alanı ise öğrenme problemleri olmaktadır. Çocukta dikkat eksikliği varsa bu durumun ortadan kaldırılması sağlanmakta ve başarılı olması hedeflenmektedir. Aynı zamanda çocuk zeka seviyesinden kaynaklı olarak uyum problemleri de yaşayabilmektedir. Üstü zeka durumları ya da zeka geriliği olması az rastlanır bir durum olsa da pedagoglar tarafından bu sorunlara çözümler üretilecektir. Aile danışmanlığı hizmeti ile aile ve çocuk arasında rehberlik yapılabileceği gibi çocuğun olumlu davranışlara yöneltilmesi, olumsuz davranışları bırakması da sağlanacaktır. Çocuk terbiye ve eğitimler ile adeta hayata hazırlanacaktır.