MOXO Dikkat Testi » Aven Psikolojik Danışmanlık

“MOXO Dikkat Testi, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performansını ölçen, uzmanlar tarafından uygulanan, görüş ve duygu içermeyen, online bir testtir”

MOXO, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performans düzeylerinin ölçümünde oldukça etkili bulunmuştur; fakat testin hızla artmış olan popülaritesi, MOXO’da bulunan eşsiz Çeldirici Sistemi’nden kaynaklanmaktadır.

Basit görünen bir MOXO görevine odaklanabilmek için, bireyin aynı günlük hayatta yapması gerektiği gibi, testte bulunan görsel ve işitsel çeldiricileri görmezden gelmesi gerekmektedir. Birey; bunu başarabilmek için çeldiricilerin aktif inhibisyonunu sağlamak zorunda bulunmakta, bu da testi çok daha zorlayıcı ve testin belirleyici niteliklerini de bir o kadar ileri düzeye getirmektedir.

MOXO Dikkat Testi Nedir?

MOXO dikkat testi nedir bakıldığı zaman genellikle dikkat ölçme testi olmaktadır. Bununla beraber hem çocuklar hem de yetişkinler dikkat testinden yararlanabilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına yardımcı olan ve aynı zamanda bilgisayarlar üzerinde online olarak yapılan bir testtir. MOXO genel olarak zamanlama, dikkat eksikliği, dürtüsellik ve hiperaktivitenin objektif olarak ölçülmesini sağlar.

MOXO Dikkat Testi Nasıl Yapılır?

MOXO dikkat testi nasıl yapılır bakıldığı zaman genel olarak kısa süren bir test olmaktadır. Çocuklarda yaklaşık olarak 15 dakikada sürer, yetişkinlerde ise 18 dakika sürer. MOXO testi avantajları bakıldığı zaman somut ve objektif olarak sonuç sağlaması büyük bir avantaj olmaktadır. Bununla beraber kişilerin dikkatini ölçmede bilgisayarlı testler tamamen doğru bir sonuç sağlar, kişilerin test öncesinde herhangi bir hazırlık yapmasına gerek kalmaz.

MOXO dikkat testi online olduğu için hızlı bir şekilde sonuç verir ve kişiler kendi dikkatini ölçebilirler. MOXO dikkat ölçme testinde doğruluk önemlidir. Dört bileşen olan zamanlama, hiperaktivite, dikkat ve dürtüsellik ölçülmektedir. Zamanlama problemi ile beraber dikkat eksikliği arasındaki fark ayırt edilebilmektedir.

MOXO Dikkat Testi Neden Yapılır?

MOXO dikkat testi genellikle 6 yaş ve üzeri kişiler için geliştirilmiştir ve 6 yaşından itibaren herkes test yaptırabilir. Bilgisayar üzerinden sağlanan işitsel ve görsel dikkat dağıtıcılar kullanılır, kişilerin dikkat performansı ölçülür. Doğru tanı koymada yardımcı bir testtir. MOXO dikkat testi özellikle çocuklara yapılır fakat yetişkinlerde bu testi yapabilirler. MOXO dikkat testi neden yapılır bakıldığı zaman,

  1. MOXO dikkat testi istenmesine veya çaba göstermesine rağmen derslerde başarılı olamayan çocuklara yapılabilir.
  2. Küçüklüğünden beri sürekli olarak hareketli olan, sürekli olarak kaybolan ve yaralanan çocuklara yapılır.
    Sınavlarda veya günlük hayatta zamanlama problemi yaşayan kişilere yapılır.
  3. Olay ve kişilere ani olarak ve gereğinden fazla şekilde tepki verme durumu.
  4. Yetişkinlerde normalden daha sık şekilde iş, ev ve eş değiştiren kişilerde.
  5. Sürekli olarak trafik kazası yapan, sürekli unutan, toplantı veya derslerde dikkatini toplayamayan kişilerde.
  6. İş hayatında zekâ durumunda beklenen performansı gösteremeyen.
  7. Yoğun ve dikkat gerektiren işlerde çalışan kişiler, örnek olarak pilot, borsa, iş makinası operatörü, bankacı gibi çalışanlar.
  8. MOXO dikkat testi eğitimi ile çocuk yetişkin fark etmeden yararlanabilir ve bu tarz bir sorunun önüne geçebilirler.

MOXO Dikkat Eksikliği Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

MOXO dikkat eksikliği testi genel olarak 6-12 yaş çocuklarda ve 13-65 yaş aralığında yapılmaktadır bunun sebebi dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarının bu yaşlarda görülme oranı yüksektir. Çocuklarda görülen belirtiler doğumdan önce başlayabilmektedir fakat genel olarak ilkokul döneminde tanısı koyulur. Bu noktada çocukların derdini anlamak önemlidir bu sebeple MOXO dikkat eksikliği testi yapılmaktadır. MOXO testi yaptıranların yorumları ile genel olarak bir tanı konulduktan sonra çocuklara eğitim sağlanmasında yardımcı olduğu görülmektedir.