Dikkat ve Algı Testleri » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Dikkat ve algı eksikliği kişilerin özellikle eğitim ve kariyer hayatlarını şekillendirip sosyal yaşam kalitesini düşüren en önemli durumlardan biridir.”

Bu nedenle dürtülerin kontrol altına alınması, algılama ve odaklanabilme düzeyinin artırılmasının son derece gerekli olduğu bilim insanlarınca vurgulanmaktadır. Aven Psikoloji olarak dikkat ve algı testleri bünyesinde en etkili ölçümleri veren stratejik yetenek yönetimi testleri ile danışanlarımıza eğitim, kariyer ve günlük yaşantılarını daha kaliteli hale getirmek için destek veriyoruz.

Dikkat ve Algı Testleri Nedir

Dikkat ve algı testleri genellikle çocuk bireylere uzmanlar tarafından yapılan ve psikolojik gelişimlerine bakılan testlerdir. Çocukların sağlıklı gelişimleri gözlemlenir ve bu noktada en güncel dikkat ve algı testleri yapılır. Modern çağın yaşama getirmiş olduğu hız ile çocukların dikkati hızlı bir şekilde kaçabilmekte ve algıları azalabilmektedir. Bu durum sonucunda odaklanma ve konsantrasyon problemi yaşayan, dinleme sorunu yaşayan çocuklar olabilmektedir.
Tüm bu durumlar çocukların ve yetişkinlerin akademik ve sosyal hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebeple dikkat ve algı testleri yapılması önemlidir. Böylece aileler, öğretmenler çocukları için uygun eğitimi alması sağlanır ve çocuklar özellikle akademik hayatına daha iyi ve daha rahat bir şekilde uyum sağlayabilir.

Neden Dikkat ve Algı Testleri Yaptırılmalı?

Dikkat ve algı testinin yaptırılması için birçok sebep bulunmaktadır. Neden dikkat ve algı testleri yaptırılmalı bakıldığı zaman birçok durumdan dolayı yapılabilir. Bu durumlardan bazıları, bireylerin dikkatsiz olması sürekli hata yapması, dikkatini sürdürmekte sorun yaşamak, başladığı işi bitirmede zorlanmak sürekli olarak düzensiz ve dağınık olmak gibi sebepler olabilmektedir. Bunun dışındaki bazı sebepler şu şekilde olabilmektedir,

 1. Sıklıkla eşya kaybetmek
 2. Günlük etkinliklerde unutkanlık durumu, dikkatinin kolaylıkla dağılması
 3. Sürekli olarak hareketli olmak ve oturduğu yerde duramamak
 4. Sakince oynayamamak, çok konuşma durumu
 5. Söz kesmek, okuduğunu anlamakta zorlanmak
 6. Kolay kontrol kaybı, erişkin bireylerle sürekli tartışma durumu
 7. Saldırgan tavırlar, sürekli olarak kızgın olmak

Gibi birçok davranış bozukluğu olabilmektedir. Dikkat ve algı durumunda problemler genellikle okul çağında görülmektedir ve genel olarak ilkokul evresinde fark edilir. Bu noktada bireylerin çocukları için önlem alması önemlidir bu sebeple çocuklara dikkat ve algı testi yaptırılmalıdır.

Dikkat ve Algı Testi Nasıl Yapılır?

Dikkat ve algı testi genellikle bireysel olarak uygulanır ve dikkat eksikliği, algı sorunu konusunda şüphesi olunan kişilere yapılmaktadır. Bu testlerle birlikte çocukların algı düzeyi ve dikkat düzeyi ölçülmektedir. Bununla beraber bireylerin kişilik saptamalarını bulmaya ışık tutmaktadır. Dikkat ve algı testi nasıl yapılmalıdır bakıldığı zaman,

 1. Dikkat testleri testi genel olarak uzmanlar tarafınca yapılmalıdır ve özellikle eğitim ile kariyer hayatlarını şekillendirerek sosyal yaşam kalitesini düşüren en önemli durumlar arasındadır.
 2. Bireylerin algılama ve odaklanabilme düzeyinin arttırılması önemlidir fakat bunu yapmadan öncesinde durum analizinin detaylı olarak yapılması gerekir.
 3. Dikkat ve algı testleri bünyesinde etkili çözümler sağlayan stratejik yetenek yönetimi testleri ile beraber eğitimler sağlanabilmektedir.
 4. Dikkat testleri nelerdir bakıldığı zaman içeriğinde Wisc-r testi gibi testler bulunur ve sadece çocuklarda değil lise ve üniversite çağındaki kişilere de yapılabilmektedir.

Kısaca dikkat ve algı testlerinin yapılması büyük bir önem taşır. Bu test sayesinde kişilerin ilgileri ve yetkinlikleri ayrıntılı olarak analiz edilir ve testten edinilen verilerle birlikte öğrencilerin dikkat ve algılarını kontrol edebilmelerine yardımcı olunur.