IQ Testleri » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Zihinsel değerlendirme, psikolojik değerlendirmenin önemli alanlarından biridir.”

Zihinsel beceri düzeyini ölçen testler, yıllardır hem klinik alanda hem de eğitim alanında çocukların zeka düzeylerini ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. Son yıllarda çocuklarda görülen davranım bozuklukları, uyum sorunları, okul başarısızlığı, öğrenme güçlüğü, sosyal ilişkilerde güçlük gibi problemlerin zihinsel yetenekle ilişkisi olduğu görülmüştür. Bu bağlamda merkezimizde uygulanan zeka testleri;

 1. Alexander Pratik Zeka-Yetenek Testi
 2. Bayley Bebekler Için Zeka Testi
 3. Binet Terman Testi
 4. Cas Testi
 5. Cattell Zeka Testi
 6. Good Enough – Harris Bir Insan Çiz Testi
 7. Kohs Küpleri Zeka Ölçeği
 8. Leiter Uluslar Arasi Performans Testi
 9. Otis Zihin Yeteneği Testleri
 10. Porteus Labirentleri Testi
 11. Stanford – Binet Zeka Testi
 12. Temel Kabiliyetler Testi Tkt
 13. Wisc-iv Zeka Testi̇
 14. Wisc-r Zeka Testi
 15. Zihni Olgunluk Testi
 16. Toni-4 Zeka Testi̇

Destek ve bilgi almak için bu alanda profesyonel olan uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

IQ Testleri Nedir

IQ testleri yapılan zihinsel değerlendirmelerdir. İnsan zekâsı genel olarak geçmişten günümüzde kadar merak edilen bir konudur. Zihindeki becerilerin araştırılması sonucu zekanın farklı alanları ölçülür ve zekaya yönelik testler günümüzde kullanılmaktadır. IQ testleri genel olarak zekâ puanı ile belli olur bununla beraber yaş gözetmeksizin genel bir puan konulur. Uygulanan kişilerin yapısına, yaşına ve öncelikle incelenmiş olan bilişsel yeteneğe göre farklılık göstermektedir. Kişilerin zekâ seviyesi uzman bir psikolog tarafından ve belirli kurallar çerçevesinde ölçülmektedir.

IQ Testi Nasıl Yapılır?

IQ testi nasıl yapılır bakıldığı zaman uzman bir psikolog ile yapılır. IQ testi genel olarak mantıksal zekâ türünü kapsamaktadır ve kişilerin bilişsel yetenekleri, potansiyeli karşılaştırılır. IQ ölçümleri yapılırken bilimsel zekâ testleri kullanılır böylelikle daha güvenilir sonuçlara ulaşılmaktadır. Testlerin belirli zaman aralıkları içerisinde birden fazla kes uygulanması sonucun güvenliğini arttırır. IQ testi nasıl yapılır ve yapılan bazı testlere bakıldığı zaman,

 • Yorgunluk, ortamın gürültü olması gibi çevresel faktörler testi olumsuz etkileyebilir bu sebeple kişilere özel ortamlarda IQ testleri uygulanır.
 • Zekanın en doğru şekilde ölçülmesi için mantıksal zekâ testi yapılır ve bireylere en uygun testler uzmanlar ile seçilerek uygulanmaktadır.
 • Wisc-r zekâ testi geçerliliği yüksek testlerden biridir ve bu sebeple ülkemizde sıklıkla kullanılır. Sözel ve performans olmak üzere iki grupta yapılır ve genel olarak 1 saat içerisinde yapılmaktadır.
 • Genel zekâ ölçümü olarak kullanılan Toni 4 zekâ testi engelli olan bireylerde kullanılan testlerdir.
 • Poteus zekâ testi, genel yeteneği belirlemek amacı ile kullanılır, sözel bir test değildir ve bu test 14 aşamadan oluşan farklı zorluktaki labirentlerin çözülmesi istenir.

IQ Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Zekanın birçok türü vardır ve birçok aile çocuklarının zekâ türünü öğrenmek ve sonrasında başarılı alana yönlendirmek istemektedir. Fakat zekâ testleri sadece bu tarz bir durum için yapılmamaktadır ve çocuklarda IQ testlerinin uygulanması gerektiren durumlar farklı olabilir. IQ testi hangi durumlarda kullanılır bakıldığı zaman çocukların yaşıtına göre daha akıcı ve uzun konuşma, hızlı öğrenme veya daha yavaş öğrenme, hayal gücünün aşırı olması, yaşıtlarından önde olma durumu olabilmektedir. Bunun dışında konuşmada gecikme, içe kapanıklık, alt ıslatma gibi birçok durumda IQ testi yapılabilir.

IQ Testi Sonuç Değerlendirilmesi

IQ testi sonuçları bakılırken çocukların her bir sorudan aldığı puanlar belirlenmektedir. Sonrasında özel yöntemler kullanılır ve ortaya genel bir puan belirlenmektedir. IQ testi derecelendirilmesi yapılırken önyargısız ve tarafsız olunmaktadır. Elde edilen sonuçlar %100 doğru olmayabilmektedir ve birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterebilir. Birçok kişi IQ seviyesini merak etmek ve öğrenmek isterler. Farklı uzunlukta bulunan farklı testler uluslararası standartlara göre hazırlanmaktadır ve uygulanır. Bu sebeple IQ testi konusunda doğru bilgiyi bizimle danışarak öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz.