Mesleki Tercih Testleri » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Kişiliğinize en uygun meslek hangisi? Hangi mesleği seçmeliyim? Beni mutlu edecek meslek hangisi?”

Bu soruların kafanızı kurcalaması çok normal çünkü meslek seçimi hiç kolay bir süreç değil. Meslek seçimi sürecinde size en fazla yardım edebilecek yöntemlerden biri ise mesleki tercih testi. Bu test (Holland meslek testi), gelecekte yapacağınız işi seçmeniz için size fikir vermesi için tasarlandı. Bu test tasarlanırken Holland meslek testi kişilik tipleri temel alınmıştır.

Mesleki Tercih Testleri Nedir

Mesleki tercih testleri konusunda meslek seçerken kararsız olan herkes yaptırabilmektedir. Kişilerin içerisinde birden fazla meslek seçmek veya aklında hiçbir meslek olmaması durumunda kafalardaki soru işaretini gideren en iyi uygulamalardan biridir. Adaylar özellikle tercih listesi hazırlarken meslekli tercih testlerinden yararlanabilir ve kendi alanına uygun olan mesleği belirleyerek kafasındaki soru işaretlerini giderebilirler. Uygulanan testlerle birlikte kişilik tipleri ölçülür ve kişilik tipine göre uygun meslek bulunur. Hangi mesleği seçmeliyim bilmiyorum diyenler için yol gösterici olan bu testle beraber kişiler profesyonel bir tercih listesi hazırlayabilecekler.

Mesleki Tercih Testleri Neden Yapılır?

Meslek seçimlerinde tercih edilecek alana göre kişilerin ilgi alanları karışık olabilmekte ve yeteneklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Doğru bir meslek seçimi için kişilerin temelli ilgi ihtiyaç ve kişilik özelliklerine bakılması gerekmektedir. Mesleki alanda tercih yapacak adaylar böylece akademik alanında ve iş alanında daha başarılı olabilir ve yatkınlığına göre hayatını uzun vadede etkileyecek iş seçimi yapabilirler. Mesleki tercih testleri neden yapılır bakıldığı zaman,

  1. Meslek testi genel olarak bir ilgi envanteri olmaktadır bu sebeple kişilerin çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerine, iş ve meslek durumuna göre kişilerin ilgileri ölçülür.
  2. Bireylerin meslek seçimine katkı sağlanır ve ölçüm araçları kesin sonuçlar vermektedir.
  3. Holland meslek testi en sık olarak yapılan testtir ve bu testle beraber kişiler kendilerine en yakın mesleği çok kolay bir şekilde belirlerler.
  4. Öğrenci olan bireyler ileri zamanda nasıl bir meslek seçimi yapabilir, hangi mesleğe ne kadar yatkın olabilir gibi sorulara cevap verebilmektedir.

Meslek Testi Nasıl Yapılır

Meslek testi konusunda soru cevap şeklinde yapılmaktadır, böylece bireylerin en doğru meslek yönelimi belirlenmektedir. Sunulan sorularda genel olarak önceden verilen yanlış veya doğru bir cevap bulunmaz. Alanında uzman kişileri sizlerin cevaplarını değerlendirir ve ilginizi çeken noktaları saptar. Sizin isteğiniz, ilginiz ve yetenek durumuna bağlı olarak cevaplar değerlendirilmeye alınır. Mesleki tercih testleri nasıl yapılır bakıldığı zaman,

  1. Mesleki tercih testlerinde uygulanan Holland testi ile kişilerin kişilik tipi belirlenir, belirgin kişilikleri ile beraber tipik meslekleri belirlenir.
  2. Holland meslek tercihi genel olarak hedeflerin doğru olarak belirlenmesi konusunda ve kişilerin karakterleri konusunda da bilgi vermektedir.
  3. Genellikle lise öğrencilerine uygulanan bu testlerle beraber doğru bir meslek tercihi sağlanır ve yaklaşık 90 soruluk bir testtir.
  4. Meslek seçimine yönelik olarak hazırlanan bu test bitimi sonrasında kişilerin ileri zamanda hangi mesleği yapabileceği gibi durumlar uzmanlar tarafından oluşturulur.

Kısaca mesleki tercih testleri ile birlikte kişiler yönelebilecekleri alanları daha net ve doğru bir şekilde belirlerken profesyonel bir tercih listesi ayarlayabilecekler. Yapılan kişilik testi ile beraber öğrenci kişiler hem kendi kişilik özelliklerini anlat ve yeteneklerini daha iyi bir şekilde keşfetmektedir.