Aile Olgunluk Testleri » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Aile Olgunluk TestleriAile olgunluk testleri bireylerin aile içerisinde tutumu, aileyi kabul etmek veya reddetme durumu, aile sorunları, tutum, aile yapısı, destek görmek, değerlendirme ve evlilik gibi birçok duruma bakılmaktadır. Ailelerin kendi içerisinde yaşadıkları durumları en iyi ve en doğru şekilde analiz eden bu testlerle birlikte aile üyeleri kendilerini ve aile bireylerini daha iyi bir şekilde anlar. Böylelikle yapılan testlerde var olan aile içi sorunlarda çözüme gidilmektedir.

Aile Olgunluk Testlerini Kimler Yaptırabilir?

Aile olgunluk testini aile içerisinde sorun yaşayan bireyler ve çözüme kavuşturmak isteyen herkes yaptırabilir. Ailelerinde genel değerlendirmeyle birlikte bulunan sorunlar daha iyi ve net olarak analiz edilmektedir. Böylece kişiler hem zihinsel hem duygusal hem de sosyal açıdan daha iyi olabilirler. Aile olgunluk testlerini kimler yaptırabilir bakıldığı zaman,

 1. Aile anlaşmazlıklarında, aile içi şiddet, sürekli çatışma durumu ve aile krizlerinin tespit edilmesinde
 2. Ailelerin çocuklarına olan davranışları konusunda endişe duyduğu zamanlarda
 3. Çocuklarda meydana gelen okul problemlerinde ve çocukların ailesine gösterdiği tutarsız davranışlarda
 4. Aile üyelerinin ve aile büyüklerinin yaptığı sorunlarda
 5. Evlilik krizlerinde, evlilik içerisinde yaşanan çeşitli problemlerde
 6. Aile bireylerinin bazıları veya tümü herhangi bir travma yaşadığı durumlarda
 7. Aile bireylerinin kaybı, üvey aile, aileyi değerlendirmek

Gibi birçok durumda aile içerisindeki durumun tespiti için yapılabilmektedir. Bu testlerle birlikte aile üyelerinin tamamı veya bireysel olarak yapılabilmektedir. Çıkan test sonuçlarına göre aileler bir terapi sürecine başlayabilir ve böylelikle aile içerisinde meydana gelen birçok sorun çözüme kavuşabilmektedir.

Aile Olgunluk Testleri Nelerdir?

 1. Aile Değerlendirme Ölçeği
 2. Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği
 3. Aile Kabul Ve Reddetme Ölçeği
 4. Aile Sorunları Skalası
 5. Aile Tutum Ölçeği
 6. Aile Yapısını Değerlendirme Aracı
 7. Algılanan Aile Desteği Ölçeği
 8. Ana Baba Tutum Envanteri
 9. Conners Ebeyn Değerlendirme Ölçeği
 10. Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği
 11. Evlilik Doyum Ölçeği
 12. Evlilik Uyum Ölçeği

Aile Olgunluk Testleri Nasıl Yapılır?

Aile olgunluk testleri nasıl yapılır bakıldığı zaman aile üyelerinde birinde veya tümünde psikolojik bozukluk görülmeye başlandıysa test uygulamasına geçilmektedir. Bu testler bireysel olarak yapılabilmektedir. Bununla beraber çıkan bulgularda aile üyelerinin terapi aşamasına gidilmesi gerekmektedir. Aile terapisi ile beraber aile bireyleri arasında meydana gelen anlayış ve iş birliği arttırılır, problemler çözülebilmektedir.

Aile bireylerinin aralarındaki iletişim kalitesi düzetilir, başa çıkma kabiliyetleri arttırılırken aile bağları kuvvetlendirilebilmektedir. Eğer aile içerisinde ciddi bir psikolojik rahatsızlığı olan bir birey varsa bu noktada aile üyelerine yardımcı olunur ve bu test ile birlikte net bir tanı konulmasında destek sağlanır.

Neden Aile Olgunluk Testi Gerekir?

Aile olgunluk testi genel olarak aile içerisinde meydana gelen sorunları tespit etmesinde yapılır. Aile bireylerinin aralarındaki bağı güçlendirme hedeflenir böylece kişilerin arasındaki sorunları düzeltmeye yönelik çalışmalar yapılır. Bu sebeple aile olgunluk testinin yapılması önemlidir. Aile olgunluk testi sonrasında kişiler tamamen isteğe bağlı aile terapisi alabilirler ve bu terapiler genel olarak haftada bir olarak uygulanabilir.

Kısaca aile olgunluk testi, sorunlarını çözmek isteyen tüm aileler için gerekliliktir bu sebeple aile olgunluk testi hakkında bilgi almak için uzmanlarımıza danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz.