Evlilik Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır? » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Ankara çift terapisi ya da Ankara evlilik terapisi aslında benzer kavramlar olup bireylerin kurdukları yakın ilişkinin desteklenmesi hedeflenmektedir. ”

Evlilik Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ankara çift terapisi ya da Ankara evlilik terapisi aslında benzer kavramlar olup bireylerin kurdukları yakın ilişkinin desteklenmesi hedeflenmektedir. Partner, sevgili ya da eş adına ne derseniz deyin aranızda iletişim problemleri olabilir. Çocuklara ait sorunlarınız, cinsel sorunlarınız vb. tüm bunlar görülebilir. Ayrıca çiftlerde birlikte aynı zamanda gelişen kaygı bozukluğu, depresyon ve aksiyete gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu gibi durumların atlatılması amacı ile destek almak gerekebilir. Aile üyelerinin herhangi birinde yeme bozukluğu, ergen sorunları, şiddet, ayrılma ya da boşanma kararı alma, alkol ya da madde kullanımı gibi sorunlar görülebilmektedir.

Evlilik Terapisinin Amacı Nedir?

Evlilik terapisi Ankara yapılırken amaç çiftin kendi farkındalığını yaşaması ve eşini anlamayı öğrenmesi olmaktadır. Bu noktada iletişim tesisi esastır. Kavga etmek ya da tartışmak insan için doğal duygulardır. Fakat bunların nasıl yapılacağının farkına varmak gerekir. Sağlıklı bir ilişki, sorunsuz olan değildir. Hiç tartışma olmuyorsa zaten bu noktada sorunlar var demektir. İşin içinden çıkılmayacak olan durumlarda da alınan terapiler ile evliliğin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması sağlanmaktadır. Günümüzde kadın ve erkeklerin profesyonel destek almaya ihtiyacı vardır. Çünkü yaşam standartları, çiftlerin mutluluk anlayışları vb. değişmiş durumdadır. Geçmiş yıllarda evlilik hakkında din adamları, arkadaşlar, akrabalar vb. söz sahibi olurken bu gün bu görevi uzmanlar üstlenmiştir.

Evlilikte En Sık Rastlanan Sorunlar Nelerdir?

Ankara evlilik terapisi almaya gelen çiftlerin bir kısmı görmezden gelerek pek çok sorunun üstünü örtmüştür. Hiçbir şey yokmuş gibi yaşamlarına devam eden bu çiftlerde artık sabır taşacağı için büyük patlamalar görülebilmektedir. Eşlerin birbirleri ile ya da aile büyükleri ile ilişkilerinin düzenlenmesi, sorumluluk paylaşımı yapılması vb. bu terapiler ile düzenlenecektir. İletişimde yapılan en büyük hata ise hep karşı tarafa suç atmak ve karşı taraftan sürekli olarak beklenti içinde olmaktadır. Çatışmasız bir ilişki olması mümkün olmasa da bu tartışmaların nasıl çözüleceği, bu tartışmaların ilişkiye ne gibi katkıları olduğunun düşünülmesi gerekmektedir. Sizler de Aven Psikoloji ile mutlu ve sağlam iletişimi olan bir evliliğe sahip olabilirsiniz.