Ankara Çift Terapisi - Çiftler İçi Terapi - Aven Psikoloji Merkezi

Ankara Çift Terapisi, Evli olan yada olmayan tüm çiftlerin karşılaştıkları güçlükleri çözebilmek adına başvurdukları terapi yöntemidir. 

Evli olan yada olmayan tüm çiftlerin karşılaştıkları güçlükleri çözebilmek adına başvurdukları terapi yöntemidir. Ankara Çift Terapisi, çiftler arasında psikolog tarafından yönlendirilen problemleri çözülen bir terapi ekolüdür.

Ankara Evlilik Terapisi

Ankara evlilik terapisindeki amaç evli çiftlerin karşılaştıkları sorunları uzman bir psikolog eşliğinde çözümleyebilmelerini amaçlar. İletişim çatışması evliliğin kaderi değildir. Problemleri çözmek Ankara çift terapisi ile mümkündür. Ankara çift terapisi öneri isteyen tüm bireyler merak duymakta haklıdır. Bir uzman eşliğinde çözülebilecek sorunlar Ankara çift terapisi öneri ile Aven Psikoloji Merkezi ile buluşur. 

Ankara Çift Terapisi Ücretleri

Ankara çift terapisi ücretleri merak edilen bir konudur. Kurum politikalarına bağlı olarak 200 ila 1000 TL arasında değişkenlik gösteren bir fiyat skalasına sahiptir. Aven Psikoloji olarak Ankara Çift Terapisi arayışına giren her bireyin faydalanmasını sağlamak amacıyla, fiyat politikamızı ticari kaygılar gütmeden, herkesin yararlanabilmesi amacıyla Ankara Çift Terapisi en uygun fiyat olarak hizmet vermekteyiz.

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi diğer anlamları ile ilişki danışmanlığı veya evlilik terapisi olarak adlandırılabilmektedir. Çift terapilerinde çiftlerin birbirlerini daha iyi anlaması ve üstünden gelinemeyen ve tekrarlayan sorunlar ile başa çıkabilmelerini veya ilişkilerinden aldıkların doyumu arttırmak için gerçekleştirilen terapilerdir.

Çift terapilerinde farklı yaklaşım teknikleri bulunur ve uzman terapistler başvuru yapan kişilerin istedikleri hedefleri belirler. Bireylerin diğer insanlarla kurmuş oldukları ilişkiler duygusal doyumları açısından ve ruh sağlığı açısından önemlidir. Çift terapisinde amaç çiftler arasında yaşanan sıkıntılı ve zorlu süreçlerin düzenlenmesi hedeflenir.

Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Çift terapilerinde problem yaşayan herkes bu terapi yöntemlerinden yararlanabilmektedir. Çift terapisi genel olarak çok yaygın ve geniş bir kullanım alanı vardır. Tüm psikiyatrik bozukluklarda farklı yöntemlerle birlikte kullanılabilinmektedir. Çift terapisinden Kimler Yararlanabilir bakıldığı zaman,

 • Evlilik problemleri
 • Boşanma durumu
 • Davranış bozuklukları
 • Yas kayıp ve travmalar
 • Depresyon ve anksiyete içeren duygusal bozukluklar
 • Ebeveynlik becerileri
 • Travma sonrası destek
 • Göç eden ailelere destek
 • Ekonomik problemler
 • İş sorunları

Gibi birçok durumda çift terapisi yapılabilmektedir, bazı durumlarda ilaç ila tedavi yöntemi eşlik edebilmektedir. Bazı durumlarda çift terapisi yasal olarak önerilir ve kişilerin çift terapisi alması tamamen kendi tercihinde olmalıdır.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi nasıl yapılır bakıldığı zaman uygulamanın farklı yöntemleri olabilmektedir. Bazı uygulamalara bakıldığı zaman çiftlerin ikisi veya her biri tek tek terapiye katılım sağlayabilirler. Bununla beraber çift terapisi duruma göre değişmekle birlikte seans şeklinde yapılabilmektedir. Günümüzde kadın ve erkek ilişkilerinde çiftlerin birbirlerinden mutluluk ve beklentileri ile profesyonel yardım gereksinimi artmıştır. Çift terapisi nasıl uygulanır bakıldığı zaman,

 • Evlilik terapilerinde genel olarak çiftler geçinemediklerini ve sürekli olarak tartışıp kavga ettiklerini belirtir bu noktada kişiler ortak kararla veya çocukları ile birlikte başvuru yapabilirler.
 • Çift terapilerinde kim haklı veya kim haksız gibi durumlara girilmez ve evlilik terapisti herkese eşit mesafede durabilmektedir.
 • Kişilerin ilişkilerindeki rolleri, iletişim tarzı görülür ve evlilik terapisi sırasında ilişkilerinizdeki güçlü yanları ve zorlanan alanları rahatlıkla görme fırsatı bulabilmektedir.
 • Çift terapisi ve evlilik terapilerinde eşlerin sorunları konuşularak çözüm ve tedavide sorun yaşanılmaktadır ve iletişim becerilerini arttırma yolları yanında geçmişten bugüne yaşanan sorunlar işlenir.

Evlilik Öncesi İlişki Terapisi

Evlilik öncesi ilişki terapisi genel olarak düzeltici değil koruyucudur. Evlilik öncesi ilişki terapisinde evliliği ömür boyu sürecek mutlu bir ilişki olması sağlanır. İlişkideki zorlukları anlamaya, engellemeye ve üstesinden gelmeye çalışılmaktadır. Kendilerini daha iyi bir şekilde anlayan çiftler ilişkiye hangi karakter özelliklerini getirdiklerini daha iyi anlayabilirler.

Verdiğimiz çift terapilerine bakıldığı zaman kişilik analizleri ve psikolojik testlerle kişilik özellikle saptanır ve kişilik özellerinizin sorunu ile beraber kendinizi ifade ediş biçimi ile problem çözme stratejileri değerlendirilmektedir. Problemle beraber bireysel olarak yapılan tanımlar soruna bakış açısını ve aranızdaki etkileşimi saptamada yardımcı olunmaktadır.

Küçük Çocuklara Sahip Çiftlere Evlilik Terapisi

Küçük çocukları olan çiftler yeni üyelerin katılımı ile rollerine uyum sağlamaya çalışırlar. Özellikle çocuğu olan bireylerde ve yeni çocuğu olan kişilerde meydana gelen kaygı gibi durumlarda evlilik terapisi alınabilir. Çocuk sahibi olma durumu evlilik birçok yönünü etkilemektedir. Bununla birlikte finansal meseleler, duygusal ilgi, yakınlık ve birçok durumda sorumluluk paylaşımı önemlidir.

Küçük çocukları olan veya olmayan çiftlere verilen terapilerde evliliğe uyum sağlamak, iletişim, kıskançlık durumu, akrabalarla ilişkiler, cinsel yakınlık, stres azaltma, evlilik bağı veya bağlılık, ilişkilerden beklentiler, boş vakit gibi birçok durumdan alınabilir.