Ankara Oyun Terapisi » Aven Psikolojik Danışmanlık

Ankara oyun terapisi, Yetişkinler gibi kendine konuşarak açıkca ifade edemeyen çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini anlayabilmek için başvurduğumuz bir yöntemdir. 

Ankara Oyun Terapisi Tavsiye

Ankara’da yaşayan bireyler Ankara oyun terapisi tavsiye si arayışına girmektedirler. Ebeveynler çocukları için en doğru ve etkin sonuç alabilecekleri bir kurum aramaktadır. Bu bağlamda Aven Psikoloji Merkezi olarak siz değerli Anne Babalara hizmet vermekteyiz. Her çocuğun keşfedilmeye değer olduğu bilincinde çalışarak problemleri etkin bir şekilde çözmekteyiz.

Ankara Oyun Terapisi Ücretleri

Ankara oyun terapisi ücretleri Ankara’da yaşayan bireylerin üzerinde araştırma yaptıkları bir husustur. Kurum politikalarına bağlı olarak 200 ila 1000 TL arasında değişkenlik gösteren bir fiyat skalasına sahiptir. Aven Psikoloji olarak Ankara Oyun Terapisi arayışına giren her bireyin faydalanmasını sağlamak amacıyla, fiyat politikamızı ticari kaygılar gütmeden, herkesin yararlanabilmesi amacıyla Ankara Oyun Terapisi en uygun fiyat olarak hizmet vermekteyiz.

Oyun Terapisi Nedir

Oyun terapisinde çocukların sorunlarını anlamak ve duygularını davranışlarını çözümlemek önemlidir. Ankara oyun terapisi ile birlikte çocukların kendisini ve davranışların daha iyi hale getirilmesi sağlanır. Oyun çocuğun dilidir ve oyuncaklar dünyası olmaktadır. Bu sebeple çocuklarla ilişki kurmanın en kolay ve en naif yoludur ve birçok sorunu çözmek için oyun terapisi kullanılır.

Çocuklarda oyun terapi yöntemleri genel olarak bir tedavi değildir yardımcı bir yöntem olmaktadır. Bununla birlikte çocuğu olduğu gibi kabul etmek ve kendi başa çıkma yollarını bulurken ona destek olması gerekmektedir. Çocuğa yardımcı olan terapistin varlığı ile oyun terapisinde çocukların kendi sorunları çözebilmesi sağlanır.

Ayrıca oyun terapisi nedir makalemizde farklı detaylara göz atabilirsiniz.

Oyun Terapisi Hangi Sorunlar İçin Yardımcı Olur?

Çocuklarda yetişkinler gibi farklı psikolojik bozukluk durumlarından yakınabilirler. Bu sebeple oyun terapisi eğitimi verilir ve diğer terapi yöntemleri ile güç olan çocuklar için destekleyici ve özgür ortam olmaktadır. Bununla birlikte otizm, depresyon, sosyal fobi, takıntı, gelişme gecikmesi, davranış ve öfke sorunları ile travmalarla kişiler oyun terapisinden fayda görebilecekler. Oyun terapisi hangi sorunlar için yardımcı olmaktadır bakıldığı zaman,

 • Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklarda
 • Kaygı, fobi ve korku olan çocuklarda
 • Uyku sorunu yaşayan çocuklarda
 • Boşanan ailelerin çocuklarında
 • Evlatlık alınma durumlarında
 • Ailede yas, kayıp olan çocuklarda
 • Özgüveni düşük olan ve sosyal içe kapanıklık sorunlarında
 • Bağlanma sorunlarında
 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunlarında
 • Zorbalık, saldırganlık ve öfke sorunlarında
 • Fizikse, duygusal ve cinsel istismar durumlarında

Gibi daha birçok sebepten dolayı sorun yaşanmaktadır. Çocuklar oyun oynadıkça gelişim gösterirler. Bu sebeple ebeveynler çocuklarının gelişim ve değişimlerine uygun olarak oyun oynayabilecekleri ortam yaratılmaktadır.

Oyun Terapisi Neden Yapılır?

Oyun çocuklar için bir ihtiyaç olmaktadır ve her çocuk oyun oynamaya gereksinim duymaktadır. Çünkü oyun aracılığı ile gelişir ve iç dünyalarını dışa vururlar. Ankara oyun terapisi eğitimi ile bakıldığı zaman oyun içerisinde birçok beceri barındırır ve çocuklar oyun yoluyla sosyalleşirler. Çocukların hayal dünyaları beslenir ve bu noktada en büyük araçlardan biri olmaktadır. Çocuklar tasarlamış oldukları oyunları prova eder ve beyin gelişimleri desteklenmektedir.

Bireyler daha yaratıcı olur ve bilişsel gelişimler arttıkça problem çözme becerileri gelişmektedir böylece problem çözmeye daha istekli olurlar. Problem çözümüne yönelik farklı yollara başvurulur ve motivasyon durumu artar. Bu sebeple tüm bunların ışığında her ebeveyn çocuğun özgüvenli, girişken ve kendini iyi ifade eden bireyler haline getirilir.

Oyun Terapisinde Ne Öğretilir?

Çocuklar oyun yolu ile toplumsal kuralları öğrenirler. Ebeveynler tarafından öğretilmek istenen sınırlar ve kurallar çocuklara oyun aracılığı ile aktarılmaktadır. Çocuklar bu sayede konulan kural ve sınır sayesinde otokontrol becerisi kazanır ve nerede durması gerektiği neleri yapıp neleri yapmadığı kavranması gerekir. Ankara oyun terapisi ile beraber çocuklarda bedensel, kaba motor ve ince motor gelişimlerinde katkıda bulunulur.

Oyun Terapisini Kimler Alabilir?

2 ile 13 yaş arasındaki çocuklara uygulanan oyun terapisi genel olarak bir terapi yöntemidir ve alt sınır olarak 2 yaşın belirlenmesinde amaç çocuklarla sembolik oyun oynamaya başlanır. Çünkü bazı çocukların takvim yaşları büyük olsa bile kendilerini metaforlar ve oyun yolu ile ifade etmeyi tercih edebilecekler.

Çocuklar enerjilerini, hareket halinde olma ihtiyaçları ile püskürtülmüş olurlar. Bu duruma bakıldığı zaman çocukların enerji durumunun daha olumsuz şekilde dışarıya vurmalarının önüne geçmesine yardımcı olunur ve sağlıklı bir beden gelişimi desteklenmektedir. Oyun terapisi ile çocukların doğası ve dünyası olan oyun ile özel olarak oluşturulan eğitimler sağlanmaktadır.