Evlilik Danışmanlığı Nedir? » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Evlilik danışmanlığı, her iki taraf için de evliliğin daha tatmin edici hale getirilmesi adına yapılan psikolojik danışma sürecidir. ”

Evlilik Danışmanlığı Nedir?

Evlilik danışmanlığı, her iki taraf için de evliliğin daha tatmin edici hale getirilmesi adına yapılan psikolojik danışma sürecidir. Bu danışmanlık türü, sorunlarınızı çözmenize yardımcı olmak için gerekli eğitimleri almış psikologlar tarafından verilir. Ancak psikoloğa gittiğinizde amacınız karşınızdaki kişiyi değiştirip olmasını istediğiniz kişi yapmak değildir. Aksine, başkalarının kişiliğine saygı duymak ve onları merak etmek ve kim oldukları için saygı duyulmasını beklemek anlamına gelir. Bu açıdan kişilerin ilişkiden beklentileri evlilik danışmanlığıyla beraber düzenlenir. Ayrıca iletişim ve problem çözme becerileri güçlendirilir.

Evlilik Danışmanlığının Önemi

Evlilik danışmanlığı, evliliğin kalitesini artırır. İletişim becerilerini artırır. Bunun yanı sıra boşanma oranlarını düşürür ve aile içi anlaşmazlıkları en aza indirir. Özellikle evlilik öncesi danışmanlık hizmeti alan kişiler, psikolojik olarak yeni bir sürece hazırlanmayı ve ne bekleyeceğini bilmeyi öğrenir. Bu açıdan çiftler daha doyumlu bir evlilik hayatına sahip olurlar. Karşılaştıkları problemlere uygulayabilecekleri sağlıklı problem çözme becerilerini öğrenen eşler, sorunlarını krize dönüştürmeden çözebilir. Çünkü eşler ilişkiden ne kadar doyum alırsa evlilik hayatı o kadar güçlenir. Danışmanlık sürecinde birlikte vakit geçirmenin ve hobileri paylaşmanın bu tatmin için ne kadar önemli olduğunu öğrenmelerinin yanı sıra eşler, arasındaki bağlılığı ve yakınlığı artırır. Gündelik hayatta göz ardı edilen ve tartışılmayan konu seanslarda tartışılır ve değerlendirilir. Bu nedenle ileride sorun yaratabilecek sorunlara karşı önlem alınabilir.

Hangi Durumlarda Evlilik Danışmanlığı Hizmeti Alınır?

Eşler, evlilik sürecinde yaşadığı bazı durumlar dolayısıyla evlilik danışmanlığı hizmetinden yararlanmalıdır. Bu açıdan bir evlilik uzmanının tavsiyesine başvurmak önemlidir. Evlilik danışmanlığına başvurabileceğiniz durumlar ise aşağıdaki şekildedir:

  • Evlilikte tek ilişki ve iletişim biçiminin anlaşmazlık haline gelmesi
  • Abartılı, şiddetli ve sonuçsuz kavgalar
  • Evliliğin sadece bir zorunluluk olarak görülmesi ve evlilikten keyif alınmaması
  • Yapılan tartışmaların hep aynı temalar etrafında dönmesi
  • Eşlerin asla örtüşmeyen ve bir araya geldiklerinde sevinci paylaşamayan paralel hayatlar sürmesi
  • Evliliğin düzeleceğine dair inancın kaybedilmesi
  • Eşlerin kendi içlerinde depresyon, kaygı ya da öfke gibi durumlar yaşaması
  • Eşlerin birbirine değer vermemesi ve önemsememesi