Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Ankara en iyi psikologlar psikolojik destek almak isteyen kişiler için kaliteli hizmetler sunar. Bu açıdan psikolog seçiminde dikkat edilecek bazı kriterler vardır. ”

Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ankara en iyi psikologlar psikolojik destek almak isteyen kişiler için kaliteli hizmetler sunar. Bu açıdan psikolog seçiminde dikkat edilecek bazı kriterler vardır. Psikoloğun üzerinde çalışması en muhtemel olan bozukluklar, kişinin sorunuyla orantılı olmalıdır. Bazı psikologlar belirli hastalıklarda uzmanlaşmıştır. Örneğin panik ataklar için madde bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog seçmek doğru olmaz. Tüm psikologlar psikoterapist değildir. Terapi konusunda da psikoloğun bu alanda yetkin olması gerekir. Psikolog seçerken uzmanlık alanına dikkat edilmelidir. Örneğin, 30 yaşında bir çocuk ve gençlerin refahı konusunda deneyimli bir psikoloğa danışmamalıdır. Ayrıca kişinin yakındaki bir psikoloğu seçmesi daha doğrudur. Danışman ve psikolog arasındaki iletişim ne kadar iyi olursa, uyum o kadar fazla sağlanacak ve terapinin başarısı artacaktır.

Ayrıca Psikolog Kimdir? makalemizde de dikkatinizi çekebilecek bilgiler bulunuyor.

En İyi Psikologlar Size Ne Sunar?

Ankara en iyi psikologlar sayesinde, aldığınız psikolojik desteklerin faydalarından daha kolay yararlanabilirsiniz. Bir psikologla yaptığınız seanslarda, karşılaşabileceğiniz günlük zorluklarla yüzleşmek için etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Psikologla birlikte, danışan olarak sorunları, endişeleri veya zorlukları belirlemeniz ve analiz etmeniz gerekir. Ayrıca seans sırasında karşılaştığınız zorlukları aşarak farklı davranmayı ve sorunlarınızı çözmeyi öğrenebilirsiniz. Psikolog ile duygularınızı tespit edebilirsiniz ve bu sayede kendinizi çok daha iyi tanıyabilir ve hayatınızı istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz.

Ne Zaman Psikoloğa Başvurmanız Gerekir?

Ankara en iyi psikologlar yaşadığınız sorunlar için size çözüm sunar. Bu açıdan kendi içinizde sürekli çaresizlik ve üzüntü duyguları hissediyorsanız ya da aileniz ve arkadaşlarınızdan yardım almaya çalışmanıza rağmen sorunlarınız düzelmiyorsa psikologlara başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük aktivitelerini yapmakta zorlanıyor, aşırı kaygılı, gergin veya her zaman kötü bir şey olmasını bekliyorsanız da psikolojik destek almanız gerekir. Ayrıca sosyal ortamlardan kaçınıyorsanız, günlük yükümlülüklerinizi yerine getiremiyorsanız, çok tartışmacıysanız ve agresif bir tavrınız varsa da bir uzmana danışmanız önemlidir. Özellikle davranışınız size veya başkalarına zarar veriyorsa, örneğin çok fazla alkol alıyorsanız veya uyuşturucu kullanıyorsanız, psikologlardan yardım almalısınız. Bu açıdan psikoloğunuz size en iyi desteği sağlayacak ve daha huzurlu, rahat ve güçlü bir yola çıkmanıza yardımcı olacaktır.