Hemen hemen her 5 insandan 2’sinde bulunan bir rahatsızlık olarak anksiyete günümüz dünyasında son derece büyük bir sorun haline gelmiştir. Anksiyet hakkında bilmeniz gerekenler oldukça fazladır. Bir takım endişe atakları ve kaygı bozuklukları yaşıyor iseniz anksiyete gibi bir sorun ile karşı karşıya geldiğiniz anlamına gelebilir. Fakat bu durum çok kısa bir süreliğine olmuş ve sadece bir kere ya da iki kez başınıza gelmiş ise böyle bir durumun sizde Kronik bir hale gelip gelmediğini anlamanız ve anksiyete teşhisi koymanız yeterli olmayacaktır. Yani sizde bir anksiyete gibi bir rahatsızlık olup olmadığını kesin olarak saptayabilmek için bu durumun sık sık tekrarlanması gerekmektedir. İnsanlar genel olarak bir hastalık ile ilgili bir şey okuduklarında akıllarına ilk gelen şey bende de bu hastalık var mı ya da acaba ben de böyle bir hastalığa sahip olur muyum gibi birtakım vesveselere kapılabilir. Hatta bu bir psikoloji öğrencisi hastalığı gibi nitelendirilebilir en bir rahatsızlıktır.

Yani her okuduğunuz hastalık ile ilgili bir belirti sizde de var ise illa ki o hastalığa sahip olduğunuz anlamına gelmez. Herhangi bir rahatsızlığa sahip olmanız için o hastalığın belirtileri içerisinde birkaç tanesini sık sık yaşıyor olmanız söz konusu olacaktır. Bu nedenle anksiyete ya da herhangi başka bir rahatsızlık ile ilgili bir şey okuduğu zaman böyle bir rahatsızlığın kendinizde olup olmadığından şüphelenmeniz için birkaç tane unsur bir arada ve devamlı olarak yaşanıyor olması gerekmektedir. Anksiyete yani kaygı bozukluğu ile ilgili bu yazımız size bu konuda son derece yardımcı olacaktır.

 Anksiyete Nedir?

 Günümüz yaşam koşulları içerisinde pek çok insan bazı sebeplerden dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Neden diye soracak olur iseniz artık çağımızda pek çok şeyi bir arada mücadelesi verilememektedir. Yaşam koşullarının her ne kadar gelişmiş olduğu iddia edilse bile dış etkenler çoğalmış durumdadır. Ve insan psikolojisi her şeyden son derece büyük bir şekilde etkilenebilir. Hal böyle iken pek çok kişi anksiyete nedir ya da kaygı bozukluğu nasıl bir rahatsızlıktır gibi sorular sormaya başlamıştır.

 Bir insanın dış etkenlere karşı olan kaygı seviyesinin artmasına anksiyete denir. Aslına bakacak olur isek kaygı, insanların her birinde var olan ancak seviye olarak normal bir düzeyde yer alan bir duygudur. Bu duygu bazı insanlar da çok fazla açığa çıkabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman da o insanda bir takım rahatsızlıklar meydana gelir. Buna genel olarak tıp dilinde anksiyete denir. Ve anksiyete için şunu söylemek gerekir ki insanların pek çoğunda yaşanan ve kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.

 Anksiyete Bozuklukları Nelerdir?

 Anksiyete diye adlandırılan kaygı bozukluğu her insanda aynı şekilde ortaya çıkmaz. Her insanın yaşadığı olaylar ve duygusal durumlara verdikleri tepki farklı olduğu için anksiyetenin çeşitli türleri de mevcuttur. Bu sebeple anksiyete bozuklukları insandan insana belirli değişkenlik lere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Anksiyete bozuklukları şunlardır;

 • Sosyal anksiyete bozukluğu
 • Panik atak
 •  Agorafobi
 •  Özgül fobiler

 Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

 Anksiyete belirtileri nelerdir dediğimiz zaman karşımıza çok farklı şeyler de çıkabilir. İnsanların ruh haline göre değişik kaygılar yaşama olasılıkları da yüksektir. Bu sebeple anksiyete belirtileri ne şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 •  Düzensiz uyku
 •  İsteksizlik
 •  Huzursuzluk
 •  Baş ağrısı
 •  Yutkunmakta güçlük
 •  Titreme
 •  Sürekli panik durumu

 Anksiyete belirtileri arasında durumlara karşı tepkiler mevcuttur. Ancak bir de genel olarak Kişinin kendini hissettiği bir ruh hali vardır. Sürekli olarak huzursuz bir ruh hali ve devamlı bir panik olma durumu anksiyetenin temel belirtileri arasında yer alır. özellikle anksiyete ataklarında titreme, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, yutkunmada güçlük gibi bir takım rahatsız edici durumlar söz konusu olabilir.

 Anksiyete Nedenleri Nelerdir?

 Anksiyete her insanda farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Hiçbir hastalığın tek bir nedeni olmasına gerek yoktur. Özellikle psikolojik rahatsızlıklar için farklı sebeplerin bir araya gelmesinden söz edilebilir. Anksiyete nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 •  Ailevi nedenler
 • Genetik faktörler
 •  Fiziksel ya da cinsel istismar
 •  Stresli bir yaşam

 Anksiyete nedenleri tam olarak hiçbir zaman net olarak bilinmez. Bir takım çeşitli değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilen anksiyete genel olarak aileden geçen bir durumdur. Aile içerisinde ebeveynlerin aşırı derecede kaygılı olmaları çocukların da ileride kaygılı bir insan olarak yetişeceği anlamına gelir. Ancak bu yüksek düzeyde kaygı birçok insanda anksiyete gibi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Çocukluk döneminde fiziksel ya da cinsel istismara uğramış insanlar arasında anksiyete çok daha yaygın bir şekilde görülebilir. Anksiyete en çok kimlerde görülür gibi bir soru soracak olur iseniz genel olarak stresli bir yaşam süren bireylerde anksiyete görülme olasılığı son derece yüksektir.

 Anksiyete Tedavisi

 Anksiyete teşhisi konulduktan sonra anksiyete tedavisi hakkında araştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Bir takım ilaç tedavileri ya da davranışsal psikoterapi gibi uygulamalar sayesinde anksiyete tedavi edilebilir. Anksiyete ile başa çıkma yolları arasında kişinin kendi yapacağı bir takım yöntemler de vardır. Ancak en profesyonel yöntem olarak ankara psikolog arayışlarınızda sizlere uzman klinik psikologlarımızla hizmet vermekteyiz.