Stres ile baş Etmenin Yolları » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Hayatımızın aslında oldukça doğal bir parçası olan stres yoğun olduğunda çeşitli hastalıkları tetiklemektedir. Göğüste ağrı, kalp çarpıntısı, tansiyon, kalp hastalığı gibi pek çok rahatsızlığın tetikleyicisi de elbette ki stres olmaktadır”

Stres ile baş Etmenin Yolları

Hayatımızın aslında oldukça doğal bir parçası olan stres yoğun olduğunda çeşitli hastalıkları tetiklemektedir. Göğüste ağrı, kalp çarpıntısı, tansiyon, kalp hastalığı gibi pek çok rahatsızlığın tetikleyicisi de elbette ki stres olmaktadır. Stres saptanması gereken bir sorundur. Yaşam kalitesini doğrudan etkilediği gibi onunla başa çıkabilmek de zor olabilmektedir.


Stres ile baş etmenin yolları elbette ki vardır.

  • Yeterince dinlenmeye özen gösterin. Uyku saatlerinizi geçe bırakmayın. Uyku ile birlikte beslenme düzeni oluşturun. Egzersizler ile de beslenmenizi destekleyin.
  • Kendinize gerçekçi hedefler ve beklentiler koyun. Herkes ilk seferde yüksek başarılar elde etmeyebilir. Kendini bu gerçekle yüzleştirin.
  • Beslenmenizin kontrol atında olması gerekir. Yeme noktasında sınırları asla aşmayın. Stres yaşamamak adına alkol tüketmekten uzak durun.
  • Günümüzde pek çok insanın en büyük sıkıntısı her şeye evet demektir. Evet demek zorunda değilsiniz. Başkalarının sizlerden talep ve beklentilerini her zaman karşılamanız mümkün değildir. Bu amaçla gerektiği durumlarda hayır demeyi bilin.
  • Sigara kullanıyorsanız bırakın. Sigara içilen ortamlarda stresin daha fazla yer aldığı bir gerçektir.
  • Egzersizleriniz düzenli olsun. Ancak egzersiz yaparken bir savaşın içinde olmanızı bilin. Egzersizlere başlarken düşük tempolu olmasına özen gösterin. Bu durum kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
  • Yapabileceğiniz sorumlulukların farkında olun ve sorumluluklarınız denetim altında tutabileceğiniz seviyelerde olsun.
  • Hedefleriniz ve beklentileriniz gerçekçi olsun.

Bireyler stresli olduklarında ilk olarak sakin kalmalı ve ne yapmak istediklerinin farkına varmalıdır. Bunun için derin bir nefes almak gerekir. Seçimler ve sonuçlar arasındaki ihtimaller üzerinde düşünün ve davranışlarınızı buna göre belirleyin. Stres yaratan durumlar söz konusu olduğunda çözümler üretmekten kaçınmayın. Çözümleriniz kabul edilebilir ve uygulanabilir olsun. Seçimleriniz kötü sonuçlar doğurabilir. Tüm olasılıkları göz önünde bulundurun.
Stresin nedenleri ve sizlerin neleri stresli hissettiğinin bilinmesi çok önemlidir. Stres ile başa çıkamayan bireylerin psikolojik destek almaları yararlı olacaktır. Özellikle stresiniz ile başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız molalar verin. İşinize konsantre olmak için farklı konular ile ilgilenin. Sizler için Stres ile baş etmenin yollarını araştırdık. Sizler de sayede stressiz bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.