Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Alışılmamış aktif olma durumu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite olarak isimlendirilmektedir. Beyin davranışları üzerinde doğrudan etkili olan bu durum aileler tarafından erken yaşta fark edilebilir.”

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Alışılmamış aktif olma durumu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite olarak isimlendirilmektedir. Beyin davranışları üzerinde doğrudan etkili olan bu durum aileler tarafından erken yaşta fark edilebilir. Çocukların okula başlaması ile birlikte belirgin bir şekilde bu durum kendini gösterebilmektedir. 6-7 yaşlar bu durumun tespit edilmesinde en önemli dönemlerdir. Bu yaşlarda şayet tespit işlemi yapılırsa yetişkinlik ile birlikte durumun ortadan kaldırılması sağlanabilir. Sorun yalnızca çocuklarda görülmez ve yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde uyku ve konsantrasyon bozukluğu görülme ihtimali de bulunmaktadır. Ancak ülkemizde yapılan araştırmalar her 20 çocuktan bir tanesinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite görüldüğünü ortaya koymaktadır. Davranışlarının sonuçlarının farkında olmayan bu hastalar düşünmeden hareket etmektedir.

Ayrıca Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Takıntılar makalemizede göz gezdirebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bugün anne karnındayken ortaya çıkabilmektedir. Beyin ve sinir gelişimi üzerinde doğrudan etkileri bulunmaktadır. Ruhsal sorunların ortaya çıkmasının temel nedenlerinden bir tanesi olan DEHB durumunda çocukların yaşıtları ile birlikte mukayese edilmesi gerekir. Şayet çocuk yaşıtlarına göre aşırı davranışlarda bulunuyor ise çocuğun sosyal hayatı ve okul hayatı da doğrudan etkilenecektir. Bu tarz çocukların öğretmenleri ve aileleri tarafından kontrol edilmesi de zor olabilmektedir. Bu tür bireylerde saldırganlık, zararlı madde kullanma alışkanlığı daha fazladır. Zihinsel ve fiziksel bir sağlık durumu sonucunda ortaya çıkan bu durumun genetik aktarım kaynaklı olma olasılığı da yüksektir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite sorununa karşı bireylerin çeşitli yöntemler ile tedavi olmaları gerekmektedir. Bireylerin her ortamda sıkıntı yaşaması söz konusu olabilir. Tedaviye henüz başlamadan evvel ailelerin de gerekli olan özeni göstermesi gerekir. Bu anlamda aileler bilinçlendirilmelidir. Tedavide pekiştireç önemli rol onar. Ayrıca kullanılabilecek çeşitli ilaçlar da çocukların dikkatini toplamasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha dingin olurlar. Konstrasyon ilaçlar sayesinde arttığında çocukların eğitim hayatı da düzelir ve başarı hazzında artış meydana gelir. Çocuk olumsuz davranışlarını görerek tekrar etmeme eğilimi gösterir. Bu süreç bu şekilde başarı ile atlatılabilmekte, aileler, öğretmenler ve uzmanlar bir arada tedaviyi yönetebilmektedir.