Aile Terapisi Nedir Hangi Durumlarda Başvurmak Gerekir? » Aven Psikoloji

“ Bireylerin diğer insanlar ile ilişkileri çok önemlidir. Bu ilişkiler ruhsal doyumları ve aynı zamanda ruh sağlığı gibi durumlar üzerinde etkili olmaktadır. ”

Aile Terapisi Nedir? Hangi Durumlarda Başvurmak Gerekir?

Bireylerin diğer insanlar ile ilişkileri çok önemlidir. Bu ilişkiler ruhsal doyumları ve aynı zamanda ruh sağlığı gibi durumlar üzerinde etkili olmaktadır. Eş, çocuk ilişkileri ne denli iyi olursa aile içindeki çatışmalar da o denli azalacaktır. Ailelerde belirli dönemlerde sıkıntılar yaşanabilir. Fakat sağlıklı bir aile ilişkisi tüm sorunlara rağmen gelişmeye devam eden aile olmaktadır. Sağlıksız olarak ifade edilebilecek olan ailelerde ise roller arasında çatışma vardır. Aile hiyerarşisi bozulmuş durumdadır. İletişimde bireyler birbirlerine karışık ve anlaşılması güç mesajlar gönderirler. Bu durumlardan kurtulmanın en etkili yolu ise Aile terapisi Ankara aracılığı ile terapi almak olacaktır.

Aile Terapisine Başvurulacak Durumlar Nelerdir?

Aile psikoloğu Ankara aracılığı ile pek çok soruna çözüm arayışları sunulmaktadır. Eşler arasında var olan sıkıntılar, boşanma durumu, evliliğe dair problemler, duygusal istismar, şiddet, ihmal gibi durumlarda destek almak gerekir.  Aynı zamanda ekonomik problemler, evlat edinme durumları, üvey bireyin var olduğu aileler, yaşanan travmalar, ölüm ve yas gibi durumlarda da terapi almak doğru olacaktır. Alkol ve madde kullanımı gibi durumların yanı sıra ebeveynlere dair sorunlar da çözümlenecektir. Bireylerin kendilerine zarar verici davranışları, duygusal bozuklukları, depresyon ve anksiyete içeren durumlarda uzman desteği almak gerekir. Yine çocuk ve ergenlerin ruh sağlığında, ergenlerde görülen davranış bozukluklarında ve eğitim hayatında yaşanan sıkıntılarda desteğe ihtiyaç duyulacaktır.

Ayrıca Ankara En İyi Psikolog sayfamızada bakabilisiniz.

Aile Terapisinde Hangi Teknikler Kullanılır?

Aile terapisi Ankara teknikleri farklılık göstermektedir. Bu durumun temel sebebi ise karşılaşılan sorunların ve seviyelerinin farklı olmasıdır. Dünyada aileler için geliştirilen çok farklı ve çok sayıda yaklaşım bulunmaktadır. Bunlardan birkaç tanesinin sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Tekniğin hangisi tercih edilirse edilsin, temel ilkeler hep aynı olmaktadır. Terapide amaç ilişkinin niteliğinin ortaya konmasıdır. Ailede farkındalığın artırılması, bilgi ve beceri kazandırılması, yargılamak ve taraf tutmak yerine daha anlayışlı davranmak gibi durumlara dikkat edilmektedir. Ailede koşulsuz sevgi olmalıdır. Terapistler bu anlamda aile bireylerine öğüt vermek yerine onların güven ortamı içinde var olmasına katkıda bulunmakta, aile sorun çözme becerisi kazandırmaktadır.