Sosyal Fobi ile baş etmenin 5 yöntemi » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Sosyal anksiyete ya da sosyal fobi toplumda yanlış algılanmaktadır. Bu durum aslında utangaç olmak değildir. Sosyal ortamlarda iletişim kurmak zor olabilir ve problem haline gelebilir. ”

Sosyal Fobi ile baş etmenin 5 yöntemi

Sosyal anksiyete ya da sosyal fobi toplumda yanlış algılanmaktadır. Bu durum aslında utangaç olmak değildir. Sosyal ortamlarda iletişim kurmak zor olabilir ve problem haline gelebilir. Panik ve kaygı düzeyi şiddetli olmasının yanı sıra insanlar ile tanışmak, iletişim kurmaya çalışmak adeta bir kabus olabilmektedir. Markette bir görevli ile konuşmak dahi zor olabilir ve bu durum sosyal fobi olarak anlatılabilir.
Sosyal Fobi ile baş etmenin 5 yöntemi adı altında bu yöntemleri sizler için sıralayacağız.

  1. Sosyal fobiyi yenmek adına psikolojik destek almaktan çekinmemek gerekiyor.
  2. Olumlu düşünmeye çalışın ve zihninizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırın.
  3. Sosyal fobiyi yenmek için online gruplara katılın.
  4. Her ortama uyumlu olmak zorunda değilsiniz.
  5. Olasılıklar üzerine düşünmekten kaçının.

Günümüzde uygulanan pek çok tedavi ve terapi yöntemi bulunaktadır. Konuşma terapileri ve bilişsel davranışçı terapiler ile birlikte çeşitli problemler de önlenebilmektedir. Psikolojik olarak destek alternatifleri yaygınlaşmakta ve aslında evinizden çıkmadan da ekonomik yöntemler ile destek alabilirsiniz. Bu anlamda psikolojik yardım almak asla zayıflık göstergesi değildir.Örneğin iş yerinde bir sunum yapacaksınız. Bu sunum öncesinde farklı kişiler ile bir arada olmanız kaygınızın azalmasına yardımcı olur. Yine zihniniz dağılır. Olabilecek olasılıklar da bu sayede zihninizden uzaklaşmış olur.Bu korkuları yaşayan yalnızca siz değilsiniz. Toplumda pek çok kişi sosyal fobi yaşayabilir. Online gruplar üzerinden bu tür kişiler ile iletişim kurabilirsiniz. Sosyal fobi ile ilgili bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı gruplar sizlere büyük katkılar sunacaktır.Bir birey içinde bulunduğu her ortaya uymak zorunda değildir. Sizden istenilenleri yapabilirsiniz. Ayrıca size kendinizi iyi hissettiren insanlar ile bir arada olmanız korku ve kaygılarınızı yenmenize yardımcı olacaktır.Sosyal fobi görülen kişiler atacakları her adımı düşünürler. Her davranış üzerinde çok dururlar ve yaşayacakları anı zihinlerinde sürekli olarak kurarlar. Bu tür durumlarda zihninizden bu düşünceleri uzaklaştırabilirsiniz. Sosyal iletişiminiz bu sayede daha da iyi hale gelecektir. Kötü senaryoya odaklanmak yerine pozitif düşünmenin faydalarını göreceksiniz.