İnsanlar yaşadığı bir takım olumsuz durumlar sonucunda özgüven ve denenmesi yaşamaktadır. Bu çerçevede 10 adımda özgüven eksikliği nasıl giderilir adlı makalemize sizin için son derece faydalı olabilir. Her insanın zaman zaman özgüveninin düşebileceği deneyimler yaşama gibi bir durumu söz konusu olabilir. Bu durum aslında bakacak olur isek son derece normaldir. Genel olarak hayat şartları herkese eşit miktarda davranmayacaktır. Bu nedenle de kimi zaman zor dönemlerden geçilebilir. Önemli olan bu özgüven eksikliğinin giderilmesi ve hayata daha ayakları yere basan bir birey olarak devam etmeye başlanması söz konusudur.

 Her insan hayat boyunca ne yaşayacağını hiçbir şekilde bilemez. Hayat bazen planlandığı gibi gitmeye de bilir. Bu sebeple özgüven eksikliğine neden olan durumlar yaşanabilir. Hangi durumlar insan psikolojisinde özgüven eksikliği yaratabilecek durumlar arasında gösterilebilir diye soracak olur ise şunları söylemek mümkün olacaktır.

  •  Aile tarafından fazla korumacı davranılması ve dışlanma
  •  Anne ve babanın boşanması sonucunda meydana gelen sorunlar
  •  Erkek ya da kız arkadaştan ayrılma durumu
  • İşten çıkartılma
  • Bir konuda başarısız olma
  • Sürekli olarak yıkıcı eleştiriler almak

Özgüven Eksikliğini Gidermenin Yolları

 İnsanların benlik bilinci ile hareket etmesi ve kendine olan bir işi yapabileceğine olan ya da başarılı bir birey olabileceğini olan inancı son derece önemlidir. Genel olarak aile bireyleri arasında aşırı derecede korumacı bir davranış sergilenmiş ise o insanda bir özgüven sorunu ortaya çıkması muhtemel olur. Bunun yanı sıra aile bireyleri içerisinde bir dışlanma söz konusu ise bu durumda da bir özgüven sorunu yaşanma olasılığından söz etmemiz mümkün olacaktır. Herhangi bir işte başarısızlık ya da bir işten çıkartılma gibi bir durum söz konusu olmuş ise bu tip ve benzeri pek çok durum İnsanda özgüven sorununun meydana gelmesine olanak tanır. Özgüven sorununuzu tamamen ortadan kalkması için yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır. Özgüven nasıl geri kazanılır ya da özgüveni sağlamak için ne gibi bir yol izlenmesi gerekir gibi pek çok konu bu hususta son derece merak edilen konular arasında yer alır. İşte, özgüven eksikliğini giderme yolları;

 1- Gerçekçi Olmak

 Bu noktada gerçekçi olmaktan kasıt, kendi kendinizin farkında olmaktır. Yani kendinizi bir başkası ile kıyaslamak yerine kendi yapabileceğiniz pek çok şeyin farkına varmanız son derece büyük bir önem taşır. Her insanın mutlaka yapabileceği çok iyi bir şey ve de başarı olabileceği herhangi bir alan vardır. Bunu keşfetmek bu noktada gerekli olacaktır.

 2-Hedef Belirlemek

 Özgüven sorununu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir diye bir soru soracak olur iseniz ilk olarak yapmanız şeylerden biri hedef belirlemek olacaktır. Sizi başarıya götüren ve özgüven eksikliğinizi tamamen ortadan kaldıracak olan en önemli faktörlerden biri bir şey başarmaktır. Bu sebep dolayısıyla sizi başarıya götürecek olan herhangi bir durumu planlamak ve hedeflerinize yoğunlaşmak bu noktada sizin için son derece büyük bir fayda sağlar.

3- Kendi Hayatına Odaklanmak

 Dış etkenlerden ziyade kendi hayatınızla ilgilenmek özgüven açısından çok daha önemli olacaktır. Neden diye soracak olur iseniz pek çok insan daha farklı bir hayat yaşamaya özlem duyar. Ancak bu noktada sizin kendi hayatınıza odaklanmamız her zaman için çok daha etkili olacaktır.

4- Spor yapmak

 Spor yapmak özgüven eksikliğinin giderilmesi için oldukça önemli bir etkendir. Spor yaptığınız zaman vücudunuzun ürettiği mutluluk hormonu sizin psikolojik anlamda daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bunun neticesinde çok daha zinde hissetmenizi de sağlar. Spor yaparak enerjinizi yükselttiğiniz zaman özgüveniniz de daha çok artacaktır.

5- Bir Hobi Edinmek

 Bir hobiye sahip olduğunuz zaman yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu görme imkânı da bulacaksınız. İlgi alanınız olan bir hobi sizin için bir başarı kaynağı olacaktır. Dolayısıyla özgüveninizin kendiliğinden arttığını göreceksiniz.

6- Sosyal Olmak

 Özgüven eksikliği yaşayan insanlar toplum içinde konuşmaya çekilebilirler. Bu neden dolayısı ile özgüven sorununu aşmak isteyen bir insan çeşitli derneklere üye olup o topluluk içerisinde konuşmak gibi denemeler yaparak bu sorunu aşmaya çalışabilir.

7- Olumlu Düşünmek

 Her zaman için olumlu düşünmek size kendinizi iyi hissettirecektir. Olumlu düşüncelere sahip olan insanlar, genel olarak pozitif insanlar olup kendileri ile ilgili sorunlarını aşma yoluna daha çabuk gidebilirler.

8- Bakımlı Olmak

 Dış görünüşüne ve kişisel temizliğine dikkat etmek de özgüven sorununu ortadan kaldıran en önemli unsurlardan biridir.

9- Meditasyon Yapmak

 İnsan ruhunda bir dinginliğe ve arınmaya yer açan bir durum olarak meditasyon yapmak özgüven konusunda da büyük ölçüde bir destek olacaktır.

10- Sağlıklı Beslenmek

 Bir insan sağlıklı beslendiği zaman kendini daha sağlıklı ve daha iyi hissedebilir. Bu sebepten dolayı özgüven sorunu da ortadan kalkabilir.

Bu adımlar kendi kendinize yapabileceğiniz güzel sonuç veren adımlardır ancak bazı durumlarda profesyonel destek almak gereklidir. Bu tarz durumlarda Ankara psikolog arayışlarınız için sizlere en profesyonel destekleri sunmaktayız.