Sanal Gerçeklik Terapisi (VR Therapy) » Aven Psikolojik Danışmanlık
Sanal Gerçeklik Terapisi

“ Bireye özel olarak oluşturulan 3 boyutlu ortamda bireyin; bulunmaktan kaçındığı, korktuğu, utandığı ya da olumsuz duygular hissettiği ortam içerisine girebilmesine olanak sağlayan; sağlıklı, güvenli ve kontrollü bir terapi yöntemidir”

Bireye özel olarak oluşturulan 3 boyutlu ortamda bireyin; bulunmaktan kaçındığı, korktuğu, utandığı ya da olumsuz duygular hissettiği ortam içerisine girebilmesine olanak sağlayan; sağlıklı, güvenli ve kontrollü bir terapi yöntemidir. Sanal gerçeklik terapisi; kaçınılan negatif duruma maruz bırakılacak şekilde dikkatlice dizayn edilmiştir ve bu sayede bireyin esneklik sağlayabilmesine, duygusal anlamda güçlenebilmesine olanak tanımaktadır. Sanal gerçeklik terapisi ile birey; korku, kaygı, ağrı, fobi gibi problemlerinin üstesinden gelebileceği gibi, konuşma pratiği yapabilir, sunum yapabilir, uzak mesafelerde bulunabilir, rahatlama egzersizleri yapabilir, duyguları ile nasıl başa çıkabileceğini öğrenebilir.

Kapalı Alan Korkusu (Klostrofobi)

Bireyin kapalı alanda bulunmaktan ya da küçük-dar yerlerde bulunmaktan dolayı yoğun bir korku ve kaygı hissetmesi durumudur. Kapalı alan korkusu olan bireyler; asansör, tünel, uçak, Mr cihazı gibi yerlerde bulunmaktan kaçınmaktadırlar. Kendilerini kapana sıkışmış, kurtulamayacak gibi hissedebilmektedirler.

Yükseklik Korkusu (Akrofobi)

Bireyin gerçek dışı bir şekilde yüksekte bulunmaktan korkması, endişe duyması anlamına gelmektedir. Böyle bir sıkıntısı olan bireyler; yüksek binalardan, köprülerden, cam asansörlerden, yüksek merdivenlerden, balkonlardan kaçınmaya çalışırlar.

Uçak-Uçuş Korkusu

Bireyin uçak, helikopter gibi araçlara binmeye dair yoğun kaygı, korku yaşaması durumudur.

Açık Alan Korkusu – Dışarı Çıkma Korkusu (Agorafobi)

Bireyin gerçek dışı bir şekilde bulunduğu yerden kaçamayacağına ya da çıkamayacağına dair yoğun endişe ve korku yaşaması durumudur. Agorafobisi olan bireyler; kalabalık yerlerden, açık alanlardan kaçınabilirler.

 İğne Korkusu

Bireyin gerçek dışı ve yoğun bir şekilde iğneden, enjeksiyondan, endişe, korku hissetmesi durumudur.

Karanlık Korkusu

Bireyin karanlık ortamda bulunmaktan korkması, endişe duyması ve kaçınması anlamına gelmektedir. Karanlık korkusu olan bireyler; karanlıkta dışarıya yalnız çıkmaktan ya da yalnız başına uyumaktan kaçınabilmektedir.

Hayvan Korkusu

Bireyin bir hayvan ile karşılaşmasında ya da karşılaşacağı düşüncesinde yoğun endişe ve korku hissetmesi durumudur. Hayvan korkusu olan bireyler; örümcek, hamam böceği, köpek, kedi, güvercin gibi hayvanlardan kaçınma eğiliminde olabilmektedir.

Araba Kullanma Korkusu

Bireyin araç kullanırken ya da araç kullanacağına dair düşüncesi ortaya çıktığında yoğun endişe ve korku durumunun ortaya çıkmasıdır. Araç kullanma korkusu olan bireyler; daha çok toplu taşıma araçlarını tercih etmekle birlikte, kendi başlarına araç kullanmaktan kaçınabilmektedirler.

El Yıkama Obsesyonu

Bireyin yoğun bir şekilde kendini elini yıkamaktan alı koyamaması durumu sanal gerçeklik terapisi ile çalışılan alanlardandır.

İnsanların Önünde Konuşmaktan Korkmak

Bireyin insanlar önünde konuşmaktan ya da sahnede yer almaktan yoğun bir şekilde kaygı ve korku hissetmesi durumudur. Bu tarz korkusu olan bireyler; sunumlardan, toplantılardan ya da performans sergilemeleri gereken durumlardan kaçınmak eğilimi gösterebilmektedir.

Destek ve bilgi almak için bu alanda profesyonel olan uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.