Yetişkin Psikoloğu Önemi » Aven Psikolojik Danışmanlık

“ Günlük hayatta bazen davranış veya duygularda ortaya çıkan ruh sağlığı sorunlarını anlatamazsınız. Bu sorunlarla uzun süredir karşılaşıyorsanız, kendinizle özdeşleşmiş olmanız ve bunların normal olduğunu düşünmeniz olasıdır. ”

Yetişkin Psikoloğu Önemi     

Günlük hayatta bazen davranış veya duygularda ortaya çıkan ruh sağlığı sorunlarını anlatamazsınız. Bu sorunlarla uzun süredir karşılaşıyorsanız, kendinizle özdeşleşmiş olmanız ve bunların normal olduğunu düşünmeniz olasıdır. Ancak bu engeller bir dizi fiziksel ve psikolojik soruna yol açabilir.

Sorunları düşünürken, kaynaklarına değil alt başlıklarına veya yüzeysel düşüncelere odaklanabilirsiniz. Bu nedenle dış analiz çok önemlidir. Alanında uzman bir yetişkin psikoloğu, bu zihinsel ve psikolojik sorunları çözmeniz için size rehberlik edecek, kendinize haksızlık ettiğiniz yerlerde benlik saygısını vurgulayacak, gözden kaçırdığınız noktaları daha net vurgulayacaktır.

Bir yetişkin olarak, tüm önyargıları dinleyen, kendi başınıza veya çevrenizdekiler tarafından çözemeyeceğiniz sorunları analiz eden bir psikologla paylaşmanız önemlidir. Yetişkin psikologları, sizi çözümlere yönlendirmek için tedavilere yönelirler. Ayrıca bu analiz sürecinde psikoloğun kullandığı bilimsel tedavi yöntemi arkadaşlarınıza veya ailenize yaptığınız değerlendirmeden farklıdır.

Danışanın sorunlarına ve zorluklarına göre terapinin süresi değişir. Obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon ciddi ve yaşamı sınırlayan hastalıklar olduğundan, daha uzun bir terapi süreci gerektirirler. Danışanın terapi sürecindeki çabası, kendi deneyim ve duygularına açık olması tedavi sürecini kısaltmaktadır. Ancak Ankara psikolog tarafından uygulanan terapiler en az 5 ila 6 seans sürer. Bunun yanı sıra yaşanılan soruna göre 10 ila 12 ay boyunca seanslar devam edebilir.

Yetişkin Terapisi Nedir?

Günümüzde yaşam koşullarının getirdiği gerginlik ve zorluklar çoğu insanın duygularını bir kenara bırakmasına ve hatta duygularını önemsememesine neden olmuştur. Kendi duygu ve düşüncelerinizi anlamamak, sosyal ve özel yaşamda birçok soruna yol açabilir. Yetişkin psikoloğu ile yapılan seanslarda öncelikle etkilenen kişinin fiziksel ve ruhsal sorunlarının farkında olduğundan emin olunmalıdır.

Ancak insanlar sorunun ve yaşadıkları duyguların farkında olduklarında sorun çözülebilir. Yetişkin terapisi, bireylerin önce kendilerinin farkına varmalarını, ardından yaşadıkları duygu ve düşüncelerin farkına varmalarını sağlar. Yetişkin terapisinin genel amacı, sağlıklı insanlardan oluşan bir toplum oluşturmaya yardımcı olmaktır. Ankara psikolog tarafından yürütülen yetişkin terapisinin amacı, hastaların çeşitli nedenlerle bir kenara atılmışlık duygularını ifade etmelerini sağlamaktır.

Ankara psikolog tarafından verilen hizmetler kapsamında bu tedavileri alan kişilerin önce kendilerine sonra da hayatlarına bakmaları sağlanır. Erişkin terapisinin amacı, fiziksel sorunlara karşı farkındalığı artırmak ve psikolojik sorunları keşfetmektir. Bu sayede sorunun kökü bulunmuş, ikili ilişkilerde kişilerin karşılaştığı iletişim sorunları çözülmüş ve daha sağlıklı bir yaşama doğru bir adım atılmıştır.

Yetişkin Terapisi Çalışma Alanları

Yetişkin terapisi, danışan ve terapistin danışanın zorluklarını ve sorunlarını çözmek için birlikte çalıştığı ve bu sorunları anlamaya ve bunlarla başa çıkmayı öğrenmeye çalıştığı bir süreçtir. Bu açıdan yetişkin psikoloğu tarafından uygulanan terapide konu olan şikayetler ve zorluklar farklılık gösterir ve terapinin seyri bu farklılıklara göre belirlenir. Danışanları bireysel tedaviye başvurmaya teşvik eden etkenler ruhsal bozukluklar, sosyal ilişki güçlükleri ve psikosomatik tepkilerdir.

Ruhsal bozukluk, bireyin yaşamını ciddi şekilde etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Tedavi gerektiren ruhsal bozukluklar arasında depresyon ve anksiyete gibi duygu durum bozuklukları ve yeme bozuklukları gibi kişinin fiziksel sağlığını tehdit edebilecek bozukluklar yer alabilir.

Sosyal ve ilişki sorunları da terapinin nedenlerinden biridir. Kayıp ve yas süreci, aile ve çocuklar arasındaki ilişki, aldatma ve ihanet, boşanma, bağlanma sorunları, evlilik sorunları, iş ve okul baskısı ve kaygısı topluma giren sorunlardan ve ilişki sorunlarından bazılarıdır. Yetişkin terapisinde, terapi nesnesi danışan tarafından belirlenir. Danışan konuyla ilgili bir sorun ifade ederse, konu seans sırasında ele alınacaktır.